In Uncategorized

KUŞLARDA TÜY KİSTLERİ

Başlıca kanaryalar olmak üzere evcil kuşlarda görülen tüy kistleri, tüyler arasında sarı renkli, sert yumrular oluştururlar. 

Tüy kistleri tüyün deriden çıkamayıp keratin ve yağ hücreleri ile birlikte deri altında büyümesiyle oluşan iyi huylu tümöral oluşumlardır. İnsandaki kıl dönmesi veya yağ bezesine benzetilebilir. Birden fazla olabilirler. Genellikle kanatlarda ve dorsal torasik bölgede (iki kanat arası, sırt bölgesi) görülürler. 

Nodüllerin etrafında vasküler yapı (damarlaşma) oluşur. O yüzden kanama riski olduğundan anestezi eşliğinde cerrahi müdahaleyle uzaklaştırılırlar. Müdahale edilmezse içerideki kıl büyüdükçe nodülde büyür hem hastaya acı verir hem de bakteriler için iyi bir besi-yeri olacağından enfeksiyona ve apseye dönüşebilir. Genetik yatkınlıktan dolayı operasyonla kistler uzaklaştırıldıktan sonra nüks (aynı veya farklı bölgelerden) olabilir. 

Kliniğimizde rutin olarak yaptığımız bu operasyon sonrası hastaya uyguladığımız doğru reçete, vitaminler ve fitoterapi ile nüksetme hızını yavaşlatıyoruz. Sizde küçük dostunuzda ele gelen sert, beyaz, yumru, sivilce, yağ bezesi benzeri bir oluşum görürseniz hemen hekiminize başvurunuz.

Vet Republic Veteriner Kliniği: 02121232394

YORUM YAP