Proflaktik Bakım ve Tedavi

Hastalıkları tedavi etmek kadar onların oluşmasını da önlemek çok önemlidir. Proflaksi ya da proflaktik bakım bu anlama gelmektedir. Düzenli kontroller, check up’lar sayesinde sağlanmaktadır.

Uygulamalar :

Sıkça Sorulan Sorular

Genç bir kedi/köpekte düzenli muayeneyle birlikte hiçbir sağlık sorunu olmazsa yılda bir kez muayene yaptırmalısınız. 6 yaşını geçtiyse veya bir rahatsızlığı varsa 6 ayda bir yaptırmakta fayda vardır. Hastalığının şiddetine göre (örneğin böbrek hastası, kalp hastası ise) 3 ayda bir veya daha sık kontroller de istenebilmektedir. Bu sayede hastalıklar geri dönülemez noktaya gelmeden önlemler alınmış olur.

Çoğu hastalığın varlığını hiçbir evde hiçbir semptom gözlemlememiş ama yıllık check-up’ta tesadüfen farkettiğimizi biliyor muydunuz?

Böbrek karaciğer gibi organlar; organın %80’i hasarlanmadan bulgu göstermezler. Ve kalp hastalığı gibi başka birçok hastalık da çok sinsi seyreder. Zaten şikayet sonucu kliniğe geldiyseniz organ veya doku hasarı çok büyük demektir. Doku ve organ hasarı ne kadar çoksa tedavi süresi o kadar uzun, hastanın tedaviye cevap verme ihtimali o kadar zayıf olacaktır. Özellikle kalp hastalıkları gibi progresif yani ilerleyici hastalıklarda, hastalığın tanısını ne kadar erken koyarsak hastalığın ilerlemesini o kadar erken yavaşlatırız. Çünkü ilerlemiş bir kalp hastalığı eski haline dönmez bu ilerleme ne kadar az olmuşsa hasta ömrü o kadar uzayacaktır.

Tüm bu sebeplerden dolayı küçük dostunuz ne kadar gözünüze sağlıklı gözüküyor olsa da düzenli check up yaptırmayı ihmal etmeyin.